Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Reklam Alanı

Nevşehir’e geldiğinizde gezebileceğiniz ve buraya gelip gitmeden görebileceğiniz bazı yerleri sizler için derledim. <3

Memleketimizin Merkezi haricinde 7 ilçesi mevcut ve heryeri birbirinden ünlü ve eşsiz güzelliklere sahip. İşte sizler için buraya geldiğinizde buraları görmeden gitmeyin diyebileceğim bazı yerler;

Kaymaklı Yeraltı Şehri
Kaymaklı Yeraltı Şehri, Sekiz katlı olan bu devasa güzelliğe sahip olan yeraltı şehri önerilen yerler arasında ilk sıralardadır. Oldukça derin olmasına rağmen havalandırma sistemi çok başarılı bir şekilde inşa edilmiştir.
Zelve Vadisi
Zelve Vadisi, Sizi en çok etkileyecek Vadilerden biri olmaya adaydır. Zelve Vadisine giderken rahat kıyafetler giymeyi unutmayın. Çünkü tırmanışlarınız kolay olmayabilir.
Özkonak Yeraltı Şehri
Özkonak Yeraltı Şehri, Muazzam Dizaynı ile en çok ilgi çeken yeraltı şehridir diyebiliriz. Temizlik bakımından çalışmaları sürsede, Geniş alanlara yayılıp birbirlerine bağlanan bir çok tünel olması bir o kadar keyifli.
Nevşehir Müzeleri
Nevşehir müzesi, Osmanlı tarihinden kalma eserler gibi bir çok esere ev sahipliği yapmakta. Size önerimiz Nevşehir gezinizde müze ziyaretlerinizi sona saklayıp aklınızda yer etmesini sağlamanızdır. Görsel Avanos Atölye ve Yeraltı Müzesinden alıntıdır. Bu atölyeye uğrayıp kendiniz Çanak Çömlek hazırlayabilirsiniz.
Avanos
Avanos Çömlekleri ve Asma Köprü, Avanos’un orta yerinden akan nice bilinmeyene sırdaş Kızılırmak, tüflü kızıl toprağını asırlardır bir hediye gibi geçtiği yerlere bırakırken, aslında bir sanatın doğmasına da vesile olmuş. Bu kırmızı toprak ve mil karışımıyla elde edilen seramik hamuruna Avanoslu sanatçıların el emeği göz nuru değmiş ve dünyada Nevşehir Avanos çömlekleri denilince akla gelen bir yer haline getirmiş.
Hacı Bektaş Veli Müzesi
Hacı Bektaş Veli Müzesi, Hakkında bilgi edinmiş olmasanız bile ismine aşina olduğumuz Hacı Bektaş Veli, Sadece bizim değil tüm dünya tarafından da ün sahibidir. Göze hitap açısından da muhteşem görünüme sahiptir.
Göreme Açık Hava Müzesi
Göreme Açık Hava Müzesi, Bir vadi oluşturan alanda, kaya blokların içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekanları oyulmuştur. Göreme Açık hava Müzesi 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.
Ürgüp Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları
Temenni Tepesi, Ürgüp ilçesinin merkezinde bulunuyor. Deniz seviyesinden yaklaşık 1.140 metre yükseklikte olan tepe, Ürgüp şehir merkezinden yaklaşık 80 metre yükseklikte, Ürgüp’ün neredeyse her tarafından görülebilen kaya oluşumu. Güney, batı ve doğuya bakan yamaçları yaklaşık 30 metrelik kaya duvarı olan Temenni Tepesi’nin altındaki seyir balkonuna çıkan yaklaşık 80-100 metrelik bir kaya oyma tünel bulunuyor.
Nevşehir ve Uçhisar Kalesi
Nevşehir Kalesi, Nevşehir’in ilk yerleşim yerinde, sağlam bazalt kütleli bir tepenin üzerinde bulunan kale, Osmanlı döneminde ise Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından onarılmış. 12. yüzyılda Selçuklular döneminde, Bağdat’a giden kervan yolunun korunması amacıyla inşa edildiği düşünülen kale, Cumhuriyet döneminde ise onarım görmüş.
Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın en yüksek yerleşimi olan noktada yer alan Uçhisar Kalesi, bölgenin en güzel panoramik seyir noktası sayılır. Kale içerisinde bulunan odalar birbirine merdivenler, tüneller ve koridorlarla bağlanmış. Çok katlı olan kalenin bazı bölümleri çökmüş, tüm odalara ulaşılamıyor.
Paşabağlar
Paşabağlar: Vadi yamaçlarından akan sel sularının ve rüzgârın da şiddetli etkisiyle tüflü yapıların aşınması sonucunda meydana gelen bu oluşumlar konik gövdelere sahipler. Tepe kısımları itibariyle bir çatıyı ya da bir mantarı anımsatan bu yapıtların üst kısımlarında bulunan kaya bloklarının çapları 1 metre ile 15 metre arasında değişiyor. Bu boyutlara uygun olan her oluşum peri bacası iken üst kısımların neden daha az aşındığı ise sizlerin kafalarında soru işaretleri oluşturuyor.

Reklam Alanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir